urfa sohbet

Merhaba değerli misafir Şanlıurfa sohbet chat siteleri’na hoş geldiniz. bünyesinde bulunan java tabanlı Şanlıurfa sohbet chat siteleri içerisinde özgürce sohbet edebilmeniz için elimizden geleni yapmaktayız.

Şanlıurfa sohbet chat siteleri içerisinde güzel vakit geçirebilmeniz için java tabanlı Şanlıurfa sohbet chat siteleri oluşturduk javasizchat.com. Şanlıurfa sohbet chat siteleri içerisinde hemşehrileriniz ile tanışıp, sohbet edebilir, oyunlar oynayabilir, radyo dinleyebilir ve yarışmalara katılabilirsiniz.

Şanlıurfa sohbet chat siteleri tamamen ücretsiz olup sizlere javasizsohbet.com tarafından sunulmuştur. yönetimi olarak siz değerli Şanlıurfa sohbet chat siteleri misafirlerini en güzel şekilde ağırlamayı hedef edinmiş bulunuyoruz. Bu hedeflerimize ulaşabilmek için sürekli çalışıyor ve kendimizi geliştiriyoruz.

Şanlıurfa sohbet chat siteleri’ne direk web üzerinden bağlanmak için sol üst köşedeki sohbet girişi kısmını kullanmanız yeterli olacaktır.

Şanlıurfa sohbet chat sitelerimızda rahatça sohbet edebilmeniz için bilgisayarınızda java programının yüklü olması gerekmektedir. Çünkü sohbet sistemimiz java tabanlı çalışmaktadır. Eğer web üzerinden sohbet etmekten hoşlanmıyorsanız duygusohbet.com’un tamamen güvenli virüs taramasından geçirilmiş mirc scriptini sol üst köşedeki “Mirc indir” linkine tıklayarak indirebilirsiniz.

javasız sohbet mirc scriptini indirip bilgisayarınıza kurduktan sonra Şanlıurfa sohbet chat sitelerimıza rahat bir şekilde bağlanabilirsiniz. Bu şekilde güvenilir ve ücretsiz sohbet edip güzel vakit geçirebilirsiniz.

teylochat.com Yönetimi olarak siz değerli Şanlıurfa Sohbet kullanıcılarına iyi sohbetler dileriz.

PEYGAMBERLER ŞEHRİ ŞANLIURFA

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Orta Fırat Bölümü’nde bulunan Şanlıurfa, doğuda Mardin, kuzeydoğuda Diyarbakır, kuzey batıda Adıyaman, batıda Gaziantep ve güneyde Suriye toprakları ile çevrelenmiş bir sınır şehridir.Şanlıurfa, coğrafi özelliği nedeniyle üzerinde birçok bağımsız devlet ve beyliğin kurulmuş olduğu, değişik kültürel oluşumların kaynaştığı bir yerleşim olmuştur. Gerek tarihinin başladığı ilkçağlarda ve gerekse diğer devirlerde Şanlıurfa, hemen her zaman Doğu ile Batı kültürleri arasında bir köprü olmuştur. Doğu’ ya Batı’ ya bağlayan ticari ve askeri yolların buradan geçmesi Şanlıurfa’ya geçmiş dönemlerde büyük önem kazandırmıştır.

Bu tarihi şehrin, ilk kuruluşu hakkında kesin bilgiler yoktur. Meşhur Arap tarihçisi Ebul Faraç’a göre Şanlıurfa, Nuh Tufanı’ndan sonra yeryüzünde kurulan ilk yedi yerleşim merkezinin ilki ve en önemlisidir. Hz. Adem (A.S.)’ın çiftçilik yaptığı, Hz. İbrahim Halil, Hz. Eyyüp, Hz. Şuayp, Hz. Elyasa gibi peygamberlerin yaşadığı bu bölge bugün “Peygamberler Şehri” diye anılmaktadır. Hatta Hıristiyanlar, Hz. İsa’nın mendilinin Şanlıurfa’da bulunmuş olmasından dolayı buraya Dir-Mesih adını vermişlerdir. Şanlıurfa’nın yüzyıllar boyu ayakta durmuş olması, manevi bir himayenin eseri olsa gerektir.
URFA ADININ KAYNAĞI :

Kamusü’l Alam’a göre Urfa’nın Eski ADI ” Cheers” ich ja ” Urelkeldaniyn ” olup Büyük İskender’in fethinden sonra bu Mekadonyalılar sehri vatanlarındaki ” Edessa ” Jani ” Vodina ” kasabasına benzeterek Adla ve bu ” akarsuları güzel ” anlamıyla ” Kaliroe ” olarak adlandırmışlar , Araplar als ” Kaliroe ” Galat olarak ” Rukh ” olarak Auflistung vermişlerdir .

Fikret Işıltan’a göre İslam döneminde Diyarı Mudar olarak weil adlandırılan bölgedeki Urfa’ya Osrhoene Krallığı döneminde verilen ” Osrhoene ” adının , Urfa şehrinin Makedonyalılar tarafından ” Edessa ” adıyla yeniden kuruluşundan , Previous Süryanice ” Urhai / Orhai ” Veya Arapça “Er – Rukh ” ” Ning Latinleştirilmiş Biçimi olduğu sanılmaktadır .

Halep salnamelerine göre Ehre kısa bir sicher ( Antiokya / Antakya ) Adı verilmişse Prof. de Segal’e Gore MO 163’te Öl IV Antiochus’un sikkeleri üzerindeki ( Antioch Callie Rohae ) , Baska Bir Kente de Ait olabilir . Bir efsaneye göre ISE Urfa Adı Nemrut’un Rüdiger bir Adı Olan ve ” Sulak yerde bulunan ‘ anlamına Gele Hewya oglu ” Urhai ” gelmektedir .

” Güzel akarsular Sehri ‘ Urhai’nin anlami , Edessa’nın Makedonya’daki Edhessaisos ırmağının kenarındaki Şehir ve bu Kentin sonradan aldığı Anzeigen Vodina’nin Makedonca su anlamına gelmesi ” Çeşme ” Kalliroe’nin ja ich ‘ akarsuları güzel ‘ anlami belli olduğuna göre Urfa adının kaynağı konusunda henüz bir sonuca ulaşılamamışsa weil bütün rivayetlerin ‘su ‘ ich çıktığı tartışmasızdır .

Eski ÇAĞLARDA Sanliurfa :

Şanlıurfa’nın bilinen belgesel tarikhy MO 2000 yıllarında Hurri – Mitanni Ile başlar . Boo devletin başkenti Vaşugan ( Resul Ain) st . Bu bir dönemde Şanlıurfa Kültür Merkezi Büyük olmuştur . Daha sonra Büyük tarikhy göçlerle wird bölgeye Sümerler ve Sumer Uygarlığı Hakim olmuştur.Sümer , Akát ve Elam Uygarlıkları’na Tanik Olan ve Şanlıurfa çevresinde Keldani , Hurri , Mitanni ve Asur uygarlıkları weil Egemen olmuştur .

Asur devletini Kuran , Devlet Merkezi Asur Şehri’ni yaptıran I.Şemis Ruman’dır . Asur Devleti’nin MO 606 yılında yıkılmasından sonra MO 4 yy’da Keyhüsrev kumandasında Iran orduları tarafından Menschen egemenliği Altina sokuluncaya Kadar Şanlıurfa , ateşgede Merkezi olarak yeryüzünde çok Önemli bir uygarlık bölgesi sıfatıyla Tarikh boyunca ün ve onem kazanmıştır . Bou Arada Asur Prensleri , başkenti Haran Olan Yeni Bir ​​Asur Krallığı kurmuşlardır . Boo devletin OMRU PEK kısa olmuş , Haran Menschen kavimleri tarafından tahrip edilmiþ ve Sohn Asur Prensliği de tarihe karışmıştır .

Şanlıurfa MO 332 Menschen tarihine Kadar İmparatorluğu yönetiminde kalmıştır . Menschen Krali III . DARA ( Daryus ) ISOS Savaşı’nda Mekadonya Krali İskender’e yenilince , Yukarı Mezopotamya ve dolayısiyle Sanliurfa, Makedonyalılar’ın Elin geçmiştir . Şanlıurfa bundan sonra Helen Uygarlığı’nın Kültür Merkezi olmuştur bir . Iskender Büyük , Hindistan Seferi dönüşünde ölünce , yönetimi altındaki Ülkeler , generalleri arasında Taksim edilmiştir . Şanlıurfa Allgemeine Selefkos’un yönetimine girmiştir . Selefkos , Şanlıurfa’ya İskender’in Makedonya’da doğduğu şehrin Adi Olan ” Edessa ” Adini vermiştir . Helen yönetimi ve kültürü Şanlıurfa’da 237 yıl sürmüştür . Selefkoslar DONEMI , Romalılar’ın Pompey kumandasındaki ordularının Urfa’yı almalarıyla Tarikh Creme zu finden silinmiştir . Boo olayla Şanlıurfa’ya Romalılar Hakim oluştu

Etiketler: , , , , , ,