Türkiye’den Atina’ya 50 soru

Levent Albayrak’ın haberi

Yunanistan polisinin önceki gün DHKP-C‘nin Atina‘daki hücrelerine yaptığı operasyonlarda 18 yıldır aranan Sabancı suikastının tetikçisi İsmail Akkol, örgütün üst düzey yöneticilerinden Hüseyin Fevzi Tekin ile birlikte 5 kişi yakalandı. Yunan polisi Akkol ve Tekin’i Türkiye’den gönderilen fotoğraflar sayesinde teşhis ettti.

TÜRK EKİBİ SORGUYA GİRECEK

Akkol ve Tekin bugün adliyeye sevk edilecekler. MİT ve Terörle Mücadele Daire Başkanlığı’ndan 5 kişilik terör uzmanları heyeti de bugün Yunanistan’da olacak. Türk terör uzmanları her iki örgüt üyesinin de sorgusuna katılacak. Türk uzmanlar sorguya girecek ama soru soramayacak. Sormaları gereken bir soru olursa Yunan polisine iletilecek. Bu arada Türkiye güvenlik birimlerinin Yunan polisine 50 soru gönderdiği de öğrenildi.

LİDER KADROSU YUNANİSTAN’DA

Tekin’in yakalanması ile DHKP-C’nin lider kadrosunun Yunanistan’ı üs edindiği de anlaşıldı. Geçen yıl lider kadrodan Hasan Biber ve Mehmet Yayla mühimmat yüklü bir şişme botla Türkiye’ye giderken Sakız Adası açıklarında yakalanmışlardı. Yunan mahkemeleri, Türkiye’nin iade taleplerini reddetmişti. 2008 yılında ölen Dursun Karataş’tan sonra DHKP-C’nin lideri konumundaki Tekin örgütte “Abi” adıyla biliniyor ve Dursun Karataş’ın veliahtı olarak gösteriliyor.

SİLAHLAR ELE GEÇTİ

Operasyonda 1 adet Kaleşnikof tüfek ve 3 şarjör, 1 adet UZİ, 1 adet Scorpion silah. 1 adet Browning tabanca, 1 adet 7.65 mm’lik tabanca, 1 adet CZ tipi tabanca, 1 adet susturucu, 2 adet el bombası, 6.35 kilo jelatin dinamit, çok sayıda mermi, 3 adet bilgisayar, Atina, Dedeğaç ve Türkiye haritaları, DHKP-C bereleri ve örgütün bazı fotoğrafları ele geçirilmişti.

Kaynak: AKŞAM

Etiketler: , , , ,