NASA Mars’ta su bulundu

NASA’nın resmi Twitter hesabından dün atılan “Mars’ın gizemi çözüldü mü?” tweet’inin ardından gözler bugün yapılacak açıklamaya çevrilmişti. NASA yptığı açıklamada, Mars’ta sıvı halde suyun izine rastladıklarını duyurdu.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Mars’ta donmuş suyun dışında, en azından yaz aylarında görülen tuzlu su akıntıları bulduklarını açıkladı.

NASA merkezinde bugün gerçekleşen tarihi basın konferansında, Mars’ta akan su olduğuna dair kanıtlar bulunduğu duyuruldu. Kızıl Gezegen’deki karanlık çizgilerin su akışı olduğunun düşünüldüğü ifade edildi.

Uzmanlar şu noktada “Mars’ta sıvı halde su bulduk” demiyor. Ancak, suyun izlerini barındıran tuz saptadıklarını belirtiyor.

Keşif Mars’ta sadece donmuş olarak değil, akar halde de su bulunduğu yönündeki teorileri destekliyor.

Suyun kaynağının Mars’ın atmosferi mi, yoksa yer altı kaynağı mı olduğu şu noktada bilinmiyor.

NASA, suyun yapısı konusunda da fikir sahibi değil. Bu nedenle suda oluşan mikrobik düzeyde yaşamın Mars’ta olduğunu tahmin etmek imkansız.

2015’in ilk aylarında NASA’nın Mars yüzeyindeki aracı Curiosity, gezegenin yüzeyinde bir tür tuz molekülü olan kalsiyum perklorat bulmuştu. Bu bulgu, Mars yüzeyine yakın yeraltı su kaynakları olabileceği fikrini destekler nitelikteydi.

kaynak imctv

Etiketler: ,