merkal zaferi almanya

Almanya’da seçimlerin galibi olan Hıristiyan demokrat başbakanı Angela Merkel zaferini kutluyor. Hıristiyan demokrat hükümeti 60 yıldan bu yana ilk kez tek başına iktidar yapmak üzere olan Merkel, partisinin genel merkezinde yaptığı ilk değerlendirmede, seçim sonuçları için “süper sonuçlar” dedi.

Alman medyası, Merkel’in 2013 seçimlerinin galibi olduğu konusunda hemfikir. Seçimlerin ardından Der Spiegel dergisinin internet sitesinde “Merkel cumhuriyeti” ve Frankfurter Allgemeine gazetesinin “Zafer Merkel’in” manşetleri dikkat çekti. Süddetsche Zeitung gazetesi ise Merkel’in üçüncü kez başarısı için “Merkelismus’un zaferi” kavramını kullandı.

Şimdiye kadar Almanya’nın Hıristiyan demokratlar başbakanları arasında sadece Konrad Adenauer 1957 yılında yüzde 50’lik oy oranıyla federal mecliste çoğunluğu elde etmişti. Adenauer bir zamanların Alman Partisi (DP) ile koalisyon hükümeti kurmuştu, fakat DP’nin milletvekillileri bir süre sonra partisine katılmıştı. Hıristiyan Demokratlar ise sadece Temmuz 1960 ve Kasım 1961 tarihleri arasında tek başına iktidar olmuştu.

Bugün yapılan seçimlerin ardından Merkel’in tek başına iktidar olması mümkün. Seçimlere ortak giren Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) oy oranını yüzde 8 artırarak yüzde 42,5 oranında bir başarı elde etti. Hükümetin küçük ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) 4,6 alarak barajı geçemezken, Hristiyan Demokratlar ucu ucuna federal mecliste çoğunluğu elde etmek üzere.

MERKEL SONUÇLAR İÇİN ‘SÜPER’ DEDİ

Zira Hristiyan demokratlardan ayrılan ekibin kurduğu Almanya için Alternatif (AfD)’nin oy oranı son sonuçlara göre yüzde 4,8 oranında. Şayet AfD’nin meclis dışında kalması halinde Hristiyan demokratlar alacakları birkaç fazla sandalye ile mecliste çoğunluğu elde edebilir.

Seçim zaferini partisinin merkezinde kutlayan Merkel ise sonuçlar için “Süper sonuçlar” dedi. Kutlamayı hak eden bir seçim sonucuyla karşı karşıya olduklarını söyleyen Merkel “CSU’nin geçtiğimiz hafta Bayern’deki başarıyla birlikte bir halk partisi olduğumuzu gösterdik” dedi.

Merkel’in çoğunluğu elde etmemesi halinde ise Hıristiyan Demokratların Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile birlikte “büyük koalisyon” hükümeti kuracağı ihtimali yüksek. SPD oylarını 2,6 artırarak yüzde 25,6 oy oranına ulaşırken, Sol Parti ve Yeşiller’in oy oranları ise yüzde 8 civarında.

Almanya’da bugün gerçekleştirilen genel seçimlerin ilk sonuçlarına göre Hıristiyan Demokrat Parti oyların yüzde 42’sini alarak birinci parti oldu.

Saat 18’de açıklanan ilk sonuçlara göre CDU oyların yüzde 42’sini aldı. Sosyal Demokratları yüzde 25.5 ile ikinci parti olurken Sol Parti yüzde 8.5, Yeşiller de yüzde 8.5 oranında oy aldı.

Seçimlerde en çok merak edilen Liberallerin seçim barajını aşıp aşmayacağıydı. İlk sonuçlar FDP’nin yüzde 5 oranında oy aldığını gösteriyor.

Hessen eyaletinde ise seçmenler hem Bundestag, hem de Eyalet Parlamentosu milletvekillerini belirlemek için sandığa gidiyorlar. CDU, 1999 yılından bu yana tek başına ve ya FDP ile koalisyon yaparak yönettiği eyaleti kaybetmemeye, SPD ise 14 yıl aradan sonra tekrar iktidara gelmeye çabalıyor. 2008 yılından bu yana Hessen’de temsil edilen Die Linke ise yüzde 5 barajını aşarak tekrar meclise girmeyi hedefliyor.

Etiketler: , , , , ,