IŞİD terör örgütü rafineriye saldırdı

Irak afkanistan misir süriye lübnan özgür oldunuzmu ? gelen gideni aratıyor degilmi kendi sonuzu böyle getirdiniz özgürlük sevdası adına abdp size özgürlük getirdimi ? onunla iş birligi yaptınız onun için cinayetler islediniz
yabacıların he istedigini yaptınız alma mazlumun ahını çıka ahaste ahaste sen abd ile yabancılarla birlik olup kardeşine silah sıkarsan sonun böyle olur ..

IŞİD dinle alakası varmı ? tabiki yok nedenmi peygamberimiz esirlere davranma şekli bir örnektir ve asla müsülmanlara zülüm edilmemiştir öldürülmemiştir ama bu IŞİD terör örgütü din adına katliyamlar yapıyor savunmasız ve silahsiz binlerce insani katleti ve tekbir getirek bu örgüt paralı bir örgütür dinle alakası yoktur
dini kulan islamiyeti dünyada kötülemeye çalışan eli kanlı bir terör örgütüdür dünyadaki tüm müsülmanlar bu örgütü deşifre etmeli IŞİD militanlarının dini nasıl kulandıkları ve neler yaptıgını gördük yaşadık bu örgüt yok edilmeli dünyadaki müsülmanlar için bir tehlikedir bu örgütün hedefi müsülmanlardır saldırdıgı ve öldürdügü insanlarin % 89 müsülman

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çeteleri, Irak’ın temel rafinerisine yönelik saldırı düzenledi. IŞİD çetelerinin ilerleyişi karşısında İran rejimi de sert bir açıklamada bulunarak, Şii İslam’ın kutsal yerlerinin korunması için her şeyi yapacaklarını bildirdi.

IŞİD çeteleri 10 Haziran’da Musul’u ele geçirdikten sonra Ninova, Selahaddin, Diyala ve Kerkük bölgelerinde geniş bir alanı hakimiyet altına alırken, başkent Bağdat’a 60 km mesafede bulunuyorlar.

Bu sabah erken saatlerde IŞİD çeteleri Bağdat’ın 200 km kuzeyinde bulunan Beci petrol rafinerisine yönelik saldırı düzenledi. Rafineriye girmeyi başaran çeteler, çok sayıda güvenlik gücü üyesini öldürürken, rafinerinin bazı yerlerinde yangın çıktı. Bu rafineri bir gün önce kapatılmış ve çalışanların bir çoğu tahliye edilmişti.

Petrol sektörü yöneticileri bugüne kadar saldırıların petrol üretimi üzerinde sınırlı etkisi olacağı değerlendirmesinde bulunuyordu. Irak petrol ihracatçısı ülkeler (OPEP) arasında ikinci büyük yere sahip. Uzmanlar, temel petrol rafinerisi olan Beci rafinerisinin, IŞİD ve destekçileri için bir kaynak oluşturabileceğini ancak Irak dışına çıkamayacağını savunuyorlar. Bu nedenle etkisinin korkulandan daha az olacağı düşünülüyor.

Kürdistan Bölgesi kontrolündeki petrol üretiminin büyük çoğunluğu, saldırılardan uzakta, ülkenin güney tarafında bulunuyor.

Çekilmeden önce sekiz yıl boyunca Irak’ta askeri olarak varlık gösteren ABD, Irak hükümetine destek için hava saldırıları dahil tüm seçenekleri incelemekte olduklarını açıkladı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de Maliki hükümetine desteğini bir kez daha ifade ederek, “Büyük İran halkının Şii imamların kutsal topraklarının teröristler karşısında korunması için elinden gelen her şeyi yağacağını” söyledi.

Öte yandan, Irak ordusunun IŞİD saldırıları karşısında herhangi bir direniş görmeden silahlarını bırakarak kaçması nedeniyle Şii Başbakan Nuri El Maliki üst düzey sekiz komutanı görevden aldı. Bunlar arasında Ninova’dan sorumlu komutan ile üçüncü piyade tugayı şefi de bulunuyor.

Çeteler Bağdat ve Şii bölgelerine yaklaştığında Iraklı güçler karşı koymaya başladı. Iraklı güvenlik güçleri IŞİD çetelerini Bağdat’ın 60 km kuzey doğusundaki Bakuba’ya kadar püskürtürken, peşmergeler de Kerkük bölgesindeki Beşir köyünün kontrolünü ele geçirmeyi başardı.

Buna karşın IŞİD çeteleri Kerkük bölgesindeki Multeka ile Telafer’in büyük bir bölümünü eline geçirdi

Etiketler: